POLSKIE NOWELE W ODESSIE

Odeski oddzia┼é Zwi─ůzku Polak├│w na Ukrainie zaprosi┼é uczni├│w XXXV Liceum Og├│lnokszta┼éc─ůcego im. Boles┼éawa Prusa w Warszawie do udzia┼éu w og├│lnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Za po┼Ťrednictwem Fundacji Wolno┼Ť─ç i Demokracja w ramach sprawowania opieki nad Poloni─ů i Polakami za granic─ů w 2019 roku dzia┼éanie to by┼éo wsp├│┼éfinansowane przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej.
7 wrze┼Ťnia 2019 roku nasza m┼éodzie┼╝ wraz z uczniami szko┼éy sobotnio-niedzielnej przy Zwi─ůzku Polak├│w na Ukrainie, Oddzia┼é Adama Mickiewicza w Odessie przeczyta┼éa  nowele polskich pozytywist├│w:  Dym i Katarynka.

Uroczysto┼Ť─ç zosta┼éa urozmaicona wyst─Öpami artystycznymi  zespo┼éu tanecznego, ch├│ru Polskie Kwiaty oraz muzyczno-taneczn─ů miniatur─ů Pie┼Ť┼ä pi─Öknej sowy. Wzruszaj─ůcym momentem by┼éo wys┼éuchanie wiersza napisanego przez Mari─Ö Konopnick─ů na otwarcie Domu Polskiego w Odessie w roku 1906.
Uroczysto┼Ť─ç podsumowa┼é pi─Öknymi s┼éowami Pan Mateusz Marsza┼éek, konsul Rzeczpospolitej Polskiej.

Na pami─ůtk─Ö wydarzenia, ka┼╝dy czytaj─ůcy uczestnik otrzyma┼é specjalnie wydrukowany, okoliczno┼Ťciowy egzemplarz ksi─ů┼╝ki zawieraj─ůcy obie nowele. Dodatkowo po zako┼äczeniu czytania mo┼╝na by┼éo otrzyma─ç pami─ůtkowy stempel. Mi┼éym gestem Pani Swiet┼éany Zajcewej-We┼éykodnej, Prezes odeskiego oddzia┼éu Zwi─ůzku Polak├│w na Ukrainie, by┼éo wr─Öczenie uczestnikom czerwonych r├│┼╝.