Wyjazdy naukowe

Wizyta w NCBJ w Świerku

8 listopada uczniowie klasy 2 C udali si─Ö na wycieczk─Ö do Narodowego Centrum Bada┼ä J─ůdrowych w ┼Üwierku. Wizyta obejmowa┼éa zwiedzanie jedynego dzia┼éaj─ůcego w Polsce reaktora badawczego MARIA oraz wyk┼éady o promieniotw├│rczo┼Ťci. W trakcie zwiedzania uczniowie obejrzeli rdze┼ä pracuj─ůcego reaktora, dowiedzieli si─Ö, jak dzia┼éa, ile zu┼╝ywa paliwa i co si─Ö nast─Öpnie z tym paliwem dzieje. Otrzymali wyja┼Ťnienie, do czego na co dzie┼ä wykorzystujemy to wyj─ůtkowe urz─ůdzenie. Po zwiedzeniu reaktora, podczas wyk┼éad├│w i pokaz├│w przekonali si─Ö, ┼╝e promieniowanie jest wsz─Ödzie wok├│┼é nas i ┼╝e nie nale┼╝y si─Ö go ba─ç, tylko m─ůdrze wykorzysta─ç.

Szlakiem wygasłych wulkanów.

Po raz kolejny m┼éodzi geografowie  udali si─Ö na wypraw─Ö naukow─ů na Dolny ┼Ül─ůsk.
G┼é├│wnym celem wyprawy by┼éy wulkany, ich powstawanie, dzia┼éalno┼Ť─ç i wp┼éyw na budow─Ö geologiczn─ů  tego regionu Polski oraz zapoznanie si─Ö ze skarbami  geologicznymi tej fascynuj─ůcej krainy.

Poszukiwali w trakcie warsztat├│w agat├│w, granit├│w, bazalt├│w, riolit├│w, porfir├│w, gnejs├│w, piaskowc├│w, zlepie┼äc├│w, melafir├│w, fluoryt├│w, kalcyt├│w, skaleni, kwarc├│w, biotyt├│w. Zdobyli najpi─Ökniejszy polski  bazaltowy wulkan zwany ÔÇ× ┼Ül─ůsk─ů Fud┼╝ijam─ůÔÇŁ

Odwiedzili r├│wnie┼╝ miejsca zwi─ůzane  z  burzliwymi dziejami tej krainy, zamki Grodziec, Ksi─ů┼╝, Bolk├│w,  Ko┼Ťci├│┼é Pokoju w Jaworze, Skalne Miasto w Os├│wce, ┼Ül─ůsk─ů Jerozolim─Ö  Wambierzyce, kurort uzdrowisko Kudowa Zdr├│j.

Biolodzy sp┼éywaj─ů

25 maja biolodzy postanowili zbada─ç faun─Ö i flor─Ö rzeki Wel.

Zastaniawiali się "Czy bóbr to błogosławieństwo czy przekleństwo"

Znale┼║li te┼╝ czas na zabaw─Ö przy ognisku na "Farmie Noego"

Odkrywamy Wrocław

faunistyka, florystyka, ekologia, kultura i sport

W dniach 21-23 kwietnia biolodzy z pierwszej klasy odwiedzili Wrocław i zobaczyli:

ZOO, lekcja o ssakach drapie┼╝nych Europy, Ogr├│d Japo┼äski, Hal─Ö Stulecia, Aqua park wroc┼éawski, Ostr├│w Tumski, katedr─Ö ┼Ťw. Jana Chrzciciela,
Wysp─Ö S┼éodow─ů, M┼éy┼äsk─ů i Piasek, Muzeum przyrodnicze ÔÇô zwiedzanie z przewodnikiem, Ogr├│d botaniczny Uniwersytetu Wroc┼éawskiego,
ko┼Ťci├│┼é ┼Ťw. El┼╝biety, ko┼Ťci├│┼é pw ┼Ťw. Marii Magdaleny, Plac Solny, Katedra ┼Ťw. Marii Magdaleny, Fontanna Wroc┼éawska,
Krasnale s─ů w┼Ťr├│d nas, Pomnik Pomara┼äczowej Alternatywy, Teatr Wsp├│┼éczesny spektakl pt. ÔÇ×Nie trzebaÔÇŁ,
Panoramę Racławicka, i pospacerowali po wrocławskim rynku.

Frida Kalo

W wycieczce do Poznania uczestniczyli uczniowie klas gimnazjalnych oraz liceum.
Podczas wycieczki zwiedzili┼Ťmy wystaw─Ö oraz odbyli┼Ťmy lekcj─Ö muzealn─ů na temat interpretacji sztuki Kahlo oraz malarstwa meksyka┼äskiego.

Zwiedzili┼Ťmy r├│wnie┼╝ star├│wk─Ö w Poznaniu oraz odylismy spacer po ulicy P├│┼éwiejskiej.

Wrzesie┼ä ÔÇô tylko w Bieszczadach!

Uczniowie zapoznali si─Ö z histori─ů regionu w przepi─Öknym skansenie w Sanoku i w dawnych wioskach bieszczadzkich,
gdzie jeszcze mo┼╝na by┼éo obejrze─ç pozosta┼éo┼Ťci  domostw i cerkwi ukrai┼äskich, bojkowskich i ┼éemkowskich.

Grupy odwiedziły również Muzeum Historyczne w Sanoku, gdzie znajduje się jedne z najbogatszych zbiorów sztuki cerkiewnej oraz unikatowa
Galeria Zdzis┼éawa Beksi┼äskiego z najwi─Öksz─ů na ┼Ťwiecie kolekcj─ů jego prac.

Nie zabrakło również wędrówek po połoninach, zajęć surwiwalowych, gier terenowych i biegów na orientację z GPS.