Biblioteka

Biblioteka

Strefa Ciszy  (sala158)

Godziny pracy: poniedziałek – czwartek: 7.30 -16.00

piątek: 7.30 – 15.00

Wypożyczalnia Książek   (na dole przy szatni)

   Godziny pracy:  poniedziałek – piątek:  10.00 – 13.00

Nauczyciele bibliotekarze:

  • Danuta Kowalska
  • Jolanta Szewczyk
  • Michał Wagner

 

 

 

 
 

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
 
W naszej szkole, w ramach obchodzonego 27 stycznia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, zaprezentowana została wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej „Zagłada Żydów Europejskich”. Obok wystawy obejrzeć można sporządzony przez uczniów „Alfabet Wojny i Pokoju” oraz plakaty „Nigdy więcej wojny”.
 
Ekspozycję przygotował p.Paweł Kalinowski z uczniami.\


 
 
 
 
 
Czy warto studiować nauki humanistyczne?

 W strefie Ciszy odbyła się debata oxfordzka , podczas  której próbowano  odpowiedzieć na pytanie: Czy warto studiować nauki humanistyczne?.Z tematem, wybranym przez uczniów spośród wielu innych,  zmierzyli  się przedstawiciele klas pierwszych. Debata wzbudziła dużo emocji wśród debatujących i publiczności, gdyż wielu nastolatków zmaga się z problemem wyboru kierunku studiów. Do debaty uczniów przygotował pan prof. Michał Wagner.

13 grudnia 2019 r


  

 
 
 

 
Tea time z Olgą Tokarczuk
 
12 grudnia zespół polonistów zaprosił uczniów, absolwentów i nauczycieli do wspólnego czytania utworów Olgi Tokarczuk. W sprzyjającej refleksji i pracy wyobraźni czytelni, która w naszej szkole nosi nazwę Strefa ciszy przy herbacie i ciasteczkach słuchaliśmy fragmentów między innymi Prawieku i innych czasówDomu dziennego, domu nocnegoBiegunów... Rozstaliśmy się z poczuciem niedosytu i przekonaniem, że przed nami jeszcze wiele wspólnych lektur.
 
 
 
 


           

Biblioteka szkolna zaprasza do korzystania z bogatego księgozbioru lektur szkolnych, literatury pięknej, popularnonaukowej, słowników, podręczników i innych materiałów.

Na bieżąco pojawiają się informacje o tym, co dzieje się  ciekawego w Warszawie, a przede wszystkim na Saskiej Kępie (szczególnie w pobliskim PROMie Kultury, w Bibliotece Publicznej ze Zbiorami Obcojęzycznymi im. Zygmunta Jana Rumla przy ul. Meissnera 5 oraz Bibliotece Publicznej przy ul. Meksykańskiej 3).

 „Strefa Ciszy” jest szczególnym miejscem w szkole, gdzie każdy może miło spędzić czas na przerwach oraz, przed lekcjami i po ich zakończeniu, odrobić prace domowe, zrelaksować się w „Kąciku Tlenowym”, poznać innych uczniów i nawiązać nowe przyjaźnie.

Zapraszamy serdecznie!
Nauczyciele Bibliotekarze

 

Rok 2019 rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
 
13 listopada w Strefie Ciszy odbył się wykład p.Piotra Dmitrowicza - dziennikarza i historyka - poświęcony Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu.
Nasz gość  przybliżył  uczniom biografię tego słynnego pisarza.
Opowiedział o genezie powstania jego najsłynniejszej książki "Inny Świat",
w której Herling-Grudziński zawarł swoje wspomnienia z uwięzienia w gułagu w latach 1940-1942.
Swój wykład dopełnił również historią o rzadko wspominanym ludobójstwie Polaków zamieszkałych na ziemiach rosyjskich w 1938 roku, w wyniku którego życie straciło ok. 150 tys. osób, oraz o represjach jakimi poddani byli mieszkańcy Rosji pochodzenia polskiego.
Dzięki nakreśleniu  kontekstu historycznego uczniowie byli w stanie lepiej zrozumieć jak kształtowała się osobowość Herlinga-Grudzińskiego oraz jak ewoluował jego światopogląd, który miał odzwierciedlenie w twórczości pisarza.

 

 
Spotkanie z poezją i piosenką Polski Niepodległej
 
8 listopada w Strefie Ciszy odbył się poetycko - muzyczny koncert z okazji 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Uczestnicy mówili  słowami poetek i poetów, tworzących od 1918r.aż do dzisiaj.
Jest to czas długi, pełen różnych doświadczeń - zaprezentowane wiersze dotyczyły wielu spraw,
były optymistyczne i ponure, patetyczne i przyziemne, ale łączył je jeden temat - Polska.
W repertuarze znalazły się też utwory muzyczne, m.in. piosenki z okresu XX- lecia międzywojennego.
Program, wspólnie z uczniami,  przygotowały p. M.Anuszkiewicz, p. A.Kopeć-Kaczor oraz p. U.Sieczkowska.
 
Wykład okolicznościowy wygłosiła  p. M.Szulc